Centrum Moravské Třebové zaplnili cyklisté

Na řadě byl třetí díl seriálu Cykloman Focus 2014 – městská cross country. Skvělá podívaná pro pozorovatele podél trati, zejména na „kritických“ místech. Peloton výrazně tentokráte ovládli „přespolní“ a mladí sportovci! Suverénem se stal Petr Liebich (1986) z Těchonína, který jako jediný odjel 6 náročných kol. V desítce nejlepších skončili dva junioři – poličský Martin Lidmila (1998) a stále se lepšící lanškrounský Jan Dulaj (1996). Trať doznala jen minimálních změn (4,6 km z náměstí přes Knížecí louku, Křížový vrch zpět na náměstí). Znalost trati, ideální cyklistické počasí a odhodlání každého z bikerů byly jednoznačné devízy závodu, které předurčovaly dramatický boj.Suverénní mládíPodle prognóz loňského cyklomana Doležela „čas závodu byl časem pro další vítězné jméno“, zvláště když domácí favorité si vybrali kopec smůly – ze hry o přední pozice je vyřadily defekty, mnozí tak dojeli jen silou vůle a z prestiže či vůbec ne“ (Doležel,Orálek, Němčík aj.)Že však vývoj situace bude zřetelný jasný od samého počátku, věřil málokdo. Ve vražedném tempu vyrazila trať poličský junior Lidmila (1998), pronásledovaný Liebichem (1986), s minimálními sekundovými odstupy jeli další jezdci do desítky Šafař, Vlach, Faltýnek, Mitáš, Dulaj, Rotter ad.), poté následovala „díra“. Od druhého kola odpadávaly z čela postupně jeden závodník za druhým, jakmile ztratili vizuální kontakty, vytrácela se i vůle, časové ztráty v kopcovitém terénu narůstaly. Naopak s vervou sobě vlastní (jakousi cílevědomou „zabejčilostí“) se do popředí drala druhá garnitura Třebováků: Rotter, Schön, Pocsai, Štěpař, Kadidlo. Ti nakonec úspěšně zasáhli do pořadí nejlepší desítky a svých kategorií.Závod byl dimenzován na 60 minut. Pouze vítěz odjel 6 kol (30 km), tj. kolo či dvě více než ostatní. „Byl to velmi zdařilý závod, organizačně zvládnutý spoluprací CK a VOŠ MO“ ocenil vstřícný přístup mladých vojáků předseda CK Slovan M.Mička. „Jediný pád neskončil zranění., takže 75 bikerů přislíbilo opět za rok návrat do Moravské Třebové, toho času „Mekky cyklistů“.Z výsledků1.Liebich Petr (SPV Těchonín) 01:11:59 (průměrná rychlost 25,01)2.Lidmila Martin (SKI Klub Polička) 01:12:133.Rotter Michal (CK M.Třebová) 01:03:064.Schön Martin (CK M.Třebová) 01:03:095.Dulaj Jan (SKP Duha Lanškroun) 01:04:116.Pocsai Šandor (CK Čerti Kunčina) 01:04:157.Šafař Martin (SKI Klub Polička) 01:04:328.Štěpař Petr (CK Čerti Kunčina) 01:01:04:369.Mitáš Jakub (F-bike Sádek) 01:04:5010.Kadidlo Jiří (CK M.Třebová) 01:05:18(mt)