Cyklomanský Prolog se stal kořistí Švába

První závod 16. ročníku seriálu Cykloman 2015 se uskutečnil v novém, už třetím, formátu, tj. po raných trasách Dětřichov – M.Třebová a ještě loňské Křenov – Moravská Třebová pořadatelé tentokráte zvolili náročnější souboj vesměs zavedených cyklistů. Jestliže se dosud jezdilo víceméně z kopce, tentokráte trať vedla vzhůru k výšinám – k „Tetě“ (pohostinství „U tety“ na Hřebči)…

Kratší trať (7 km) přesto vyšťavila leckterého účastníka, čímž se pozice favoritům ztížila. Veškeré spekulace, zda závod bude „rájem“ pro silové typy nebo technické pavoučky-šplhavce, vzaly brzy za své. „Záleželo i na tom, kolik kdo měl natrénováno, někteří jeli do kopce téměř stejně rychle jako jiní z kopce. Já jsem se svým umístěním spokojený“ doplnil v cíli S.Pocsai, trojnásobný cykloman z let minulých. Chlad a vítr byly základními symptomy Prologu; ty také ovlivnily účast, která byla o třetinu nižší, než bývá v posledních letech zvykem (59). „Bylo to jako na Tour, tam se vyjíždí za sluníčka a končí v chumelenici. Náš závod ve složitém počasí dojeli všichni a patří jim velká poklona/obdiv“ uvedl organizátor V. Němčík. Závod neztratil na přitažlivosti ani menším zastoupením domácích cyklistů, ale i proto se na přední místa prosadili „cizinci/přespolní“, v podstatě specialisté na jízdu proti chronometru. Ráječský Šváb prolétl trat jako expres. Jeho průměrná hodinová rychlost dosáhla 31,94 km; dalších deset cyklistů zvládlo trať jen o málo pomaleji (nad 28 km/h.).

Řadu novinek doznal samotný systém seriálu: u mužských kategorií byla věková hranice snížena o pět let níže, tzn. M2 začíná od 35 let, M3 od 45 let, M4 od 55 let, u ženských kategorií byla zrušena kategorie Z3. Další změny se dotknou bodování posledního závodu v jízdě do vrchu, kde body budou navýšeny koeficientem 1.3. Úpravy zajistí rovnoměrnější rozdělení závodníků do jednotlivých kategorií a přinesou napětí do samotného konce.

10. Černý Petr M 2 SCS Mirva Svitavy 0:14:56

Známí domácí cyklisté, kteří si rovněž dělali „čáku“ na dobré umístění skončili na dalších místech – Schön (11.), Doležel (12), Němčík (13), Kadidlo (14), Pocsai (15). Nejlepší ženou byla Lenka Suchánková (M 2, Bike club Svitavy), nejlepším juniorem Martin Kobelka. Z ostatních výsledků M 1 (10); M 2 (13) – viz. výše, M 3 (11) – Štěpař Petr CK Čerti Kunčina), Doležel Josef (CK Slovan), Pocsai Sandor (CK Čerti Kunčina) M 4 (10) – Klíma Zdeněk (Brno), Krčál Alois (Kralice), Tomek Jaroslav (Veloservis). Petraš Stanislav (Cyklo Profi Holice), Ž 1 (2) – Bílková Eliška (CK Slovan), Třasáková Ladislava (Cyklo Profi Holice); Ž 2 (4) – Suchánková Lenka, Schneiderová Bedřiška (CK Čerti Kunčina), Štouračová Eva, J (6) – Kobelka Martin, Stupka Zdeněk, Dopita Václav, ZJ (3) – Soukalová Tereza, Kostková Eva, Kostíková Aneta