Deset jarních kilometrů

Nová atletická tradice Třebovský atletický klub uspořádal první ročník běžeckého závodu pojmenovaného příznačně Deset jarních kilometrů. Sám název napovídá, jak dlouhá trať byla nachystána pro běžce a běžkyně. Centrem závodu byl fotbalový stadion v Kunčině a vytyčená trasa vedla převážně po asfaltové cestě do Udánek, kolem areálu SKP Slovan Moravská Třebová a přes Sušice zpět do Kunčiny.Na svoje si přišli nejen aktéři hlavního závodu. Pro rekreační běžce byla připravena čtyřkilometrová „hobby“ trať a zaběhat si přišly rovněž děti, jež se popasovaly s běžeckými „porcemi“ přizpůsobenými věku.„Hlavní desetikilometrovou trasu všichni účastníci zvládli pod hodinu. Závody se podle ohlasů nejenom účastníků běhů vydařily. Poděkování patří jak pořadatelům a pomocníkům, tak sponzorům a okolním obcím za jejich podporu,“ pronesl za organizátory Michal Heger.Na start „desítky“ se postavilo celkem 48 mužů a žen a jenom jeden z běžců se v cíli objevil v čase lepším než 35 minut. Ondřej Svoboda z Hvězdy SKP Pardubice se postupně vzdálil všem konkurentům a zvítězil v čase 34:16 s bezpečným náskokem.Druhý doběhl Martin Jor z Activity Lanškroun (35:09) a jako třetí se na cílovou metu dostal svitavský Jaroslav Ploc (36:11). Stejné pořadí bylo také v kategorii do 40 let.V dalších kategoriích vyhráli Jan Scheuer z Activity Lanškroun (muži do 50 let), Jan Hruban z České Třebové (muži do 60 let) a František Michálek (muži nad 60 let).Nejrychlejší čas mezi ženami zaběhla Martina Nováková a její výkon 41:51 stačil v absolutním pořadí na dvanácté místo. Vyhodnoceny byly i kategorie do 50 let s vítěznou Kateřinou Truhlářovou a do 60 let, kde byla nejlepší Yvona Rachidová.Vítězi hobby závodů na kratší distanci měřící necelé čtyři kilometry se stali Matěj Papežík (16:27) a Erika Musilová (17:09).Vítězové dětských zápolení: Radovan Šimon (předškoláci, 50 metrů), David Burda (7 – 9 let, 100 metrů), Lucie Dolečková (mladší žactvo, 10 – 12 let, 400 metrů), Matěj Papežík (starší žáci, 13 – 14 let, 800 metrů) a Klára Hanáková (starší žákyně, 13 – 14 let, 800 metrů). (rh, mh)Pořadatelé byli spokojeni a věří, že se jim podařilo založit novou atletickou tradici.Autor: Martin Hlaváč