Kolouch bojuje o TOP 10 ve světovém poháru

Kolouch bojuje o TOP 10 ve světovém poháruMoravská Třebová – Tři podniky má za sebou letošní ročník světového poháru v travním lyžování. Jak je zvykem, barvy české reprezentace jsou ve výsledkových listinách k vidění hodně vysoko. Ilustrační foto.Autor: archivSvoji stabilní příslušnost ke světové špičce potvrzuje také Lukáš Kolouch. Zástupce Slovanu Moravská Třebová dokázal stabilizovat svoje výkony na úrovní nejlepší desítky a může díky tomu pomýšlet na dobré celkové umístění.O PRVNÍ BODYSeriál odstartoval dvěma závody v rakouském Rettenbachu, kdy byl nejprve na programu obří slalom. V součtu obou kol v něm zvítězil zkušený Ital Frau v čase 1:00,76, o stříbrný post se podělili Švýcar Hueppi a český reprezentant Jan Gardavský shodným výkonem (1:01,12). Lukáš Kolouch si ve vyrovnaném pořadí vyjel deváté místo (1:02,00), elitní dvacítku uzavřel další moravskotřebovský travní lyžař Václav Mačát (1:03,86).Světový pohárPořadí po 3. kole 1. Hueppi (Švýc.) 497, 2. Frau (It.) 480, 3. Gardavský (ČR) 385, 4. Stocker (Rak.) 296, 5. Zickbauer (Rak.) 257, 6. Barták (ČR) 249, 7. Battocchi (It.) 225, 8. Angerer (Rak.) 211, 9. Kolouch (ČR) 211, 10. Knapp (Něm.) 170, 24. Mačát (ČR) 66.Druhý den byla na pořadu superkombinace, ve které Kolouch nebodoval, když nenastoupil do druhého kola. Z prvenství se radoval Hueppi (1:01:01), nejlepším z českých reprezentantů byl v tomto závodu pátý Barták (1:01,87). Václav Mačát bral cenné světové body za pěkné šestnácté místo (1:06,40).VE VELKÉM STYLUKe druhému pohárovému kolu se světová špička sjela do areálu Klínek v Předklášteří, kde se s aktivní kariérou loučila žijící legenda travního lyžování Jan Němec. A svůj poslední start rozhodně nepojal jako exhibici (byť to měl původně v úmyslu), když v obřím slalomu vybojoval bez přípravy druhé místo (51,18) poté, co po úvodním kole dokonce senzačně vedl a podlehl jenom Rakušanu Stockerovi (51,03). Byl to výkon hodný skutečného mistra svého oboru. Dařilo se i dalším českým lyžařům, Kolouch byl jako čtvrtý nejlepší z nich celkově na sedmé příčce (51,88) a Mačát dojel čtrnáctý (53,92).Ve slalomu se prvního triumfu ve světovém poháru v kariéře dočkal Jan Gardavský (46,98), který druhého Hueppiho (47,39) předčil bezmála o půl sekundy. Kolouch na slalomové trati zopakoval sedmou pozici z předešlého dne (48,51) a Mačát dojel ve třetí desítce.VÝBORNÝ SLALOMTřetí a zatím poslední zastávkou World Cupu byl rakouský Kaprun, kde se v příštím roce uskuteční mistrovství světa, takže tři disciplíny posloužily jako vítané seznámení se s tratěmi v tomto známém středisku.Jako první přišlo na řadu zápolení v super-G a to se stalo kořistí švýcarského borce Hueppiho (37,60), kterého na bednu doprovodili stříbrný Stocker a třetí Gardavský. Nadmíru dobře zajel i Kolouch, pouhých osmadvacet setin vteřiny je ve vyrovnaném klání dělilo od bronzu a čas 38,23 mu coby druhému nejlepšímu z Čechů stačil na sedmé místo.Superkombinace se stala parádním českým počinem, když se mezi top desítku vměstnala hned pětice závodníků. V konkurenci téměř pěti desítek travních lyžařů vyhrál Frau (1:10,56) před Gardavským (1:11,39) a Hueppim (1:11:43). Kolouch se vytáhl hlavně ve slalomové části, v níž zajel druhý nejrychlejší čas ze všech mužů na startu a to jej vytáhlo na páté místo (1:11,75), což je jeho letošní nejlepší pozice ve světovém poháru.Jen v závěrečném obřím slalomu v Kaprunu se Češi na stupně vítězů nedostali, když na domácím svahu dominovali Rakušané (čtyři v první šestce), ovšem na vítězného Fraua (1:12,71) nikdo neměl a primát putoval do Itálie. Lukáš Kolouch zaznamenal další zasloužené umístění v TOP 10 a bodoval devátou příčkou (1:14,75).Nejbližším vrcholem pro travní lyžaře bude juniorské mistrovství světa, které se uskuteční v příštím týdnu ve středisku Dizin v Íránu. Autor: Radek Halva