Kvalifikace Českého poháru starších žákyň – „Bylo nás pět“

Ve dnech 27. – 28. 10. 2012 se uskutečnila na několika místech republiky kvalifikace do Českého poháru starších žákyň. Moravskou Třebovou pohostilo město Brno. Vzhledem k tomu, že po přihlášení soutěže přešla šestá hráčka příslušné věkové kategorie k juniorkám, zbyla trenérům zamotaná hlava, nicméně zbylých pět hráček chtělo bojovat v této prestižní soutěži i letos a tak nás zachránilo hostování děvčat z B týmu sportovního klubu ISŠ Bílovec…

Po minisoustředění, které proběhlo 26. 10. 2012 ve sportovní hale v Bílovci a obnášelo přípravný zápas se Zlínem a dva krátké tréninky, jsme v ranních sobotních hodinách odcestovali do Brna na Halu městských sportů Vodova s šesti kurty, pokusit se o malý zázrak s nesehraným manšaftem.

V Brně se kvalifikovalo dvanáct družstev, na která  zůstalo  osm postupových míst. V zahajovací skupině po šesti jsme věděli, že postup mezi prvními třemi zaručuje naprostý klid. Nicméně podle předpokladu skupina byla vyrovnaná s jasným favoritem Královopolská  Brno.

Hned v úvodním zápase s Lanškrounem se ukázala nesehranost, jasná prohra, na kterou nejsme zvyklí, zamotaná hlava trenérů a hledání optimální sestavy.

Následuje  výhra  2:0 s TJ VK Agel Prostějov B a dodnes nepochopitelný zápas se Slavií Hradec Králové – velmi cenný vyhraný první set po vyrovnaném boji. Ve druhém setu rozstřílení soupeře servisem 12:2, vyrovnání hry, ale stále 17:8 a najednou konec. Několik neopodstatněně  ustrašených útoků, zdeptaný soupeř začíná zvedat hlavu a my kazíme snad vše, mícháme se sestavou jak se dá – prohra 23:25. Tiebreak – sázka do loterie, neskutečný návrat koncentrace a jasné vítězství  15:3.

Jedeme stále po 15 min. pauzách bez přestávky a následuje důstojná prohra s VK KP Brno, ve druhém setu vedeme až do koncovky, velká bojovnost, na 22-dvojce kazíme útoky, ale výborně bráníme a útočíme v koncovce razantně, jak to má být a proto neříkáme ani slovo a jsme jediní, kdo takto ve skupině Brnu vzdoruje. Konečně půlhodinová přestávka, od rána…..

Mezitím Slavia Hradec poráží v tiebreaku Lanškroun, my víme, že se bude o postup mezi první počítat a nic na tom nemění ani výhra nad TJ Svitavy, které zahrály velmi pěkně a bojovně první set a jsme rázem tři družstva s dvěma prohrami a VK KP Brno bez prohry. O jeden set vypadáváme z první trojky a víme, že je zle.  V neděli jdeme do šestky, ze které postupují dále pouze dvě družstva.

Vyhrané zápasy z první skupiny se nám započítávají a v neděli porážíme SK JOPECO Náchod, DDM Brno i TJ Junior Brno a skupinu vyhráváme.  Z 24 družstev  na Moravě jdeme do prvního kola ve druhé osmičce a začíná se od začátku. 8 družstev po kvalifikaci skončilo. S naprosto nesehraným družstvem – hostující nahrávačky zvyklé na jiný styl hry – malý zázrak. Stále velká bojovnost, vypadá to, že jméno Moravské Třebové  za výbornou hru v poli udržíme i letos J.

1. Kolo Českého poháru se odehrálo ve dnech 24. – 25.11. 2012 v Přerově ve dvou halách a dá se shrnout krátce. Na centrální hale s třemi kurty jsme vše  prohráli i když i v tiebreaku, ale se soupeři které jsme vždy poráželi  (s VO TJ Lanškroun, TJ Frenštát p/R, TJ Svitavy, SK UP Olomouc) a na vedlejší hale jsme vše vyhráli ( Sokol Frýdek Místek, VK Znojmo Přímětice, TJ Slavia Uherské Hradiště). Obsazené páté místo se 4 body je  tedy  zklamáním, ale naše hra tomu bohužel odpovídá,  nesehranost se projevuje naplno, chybí nám nemocná Marťa  Říkovská  a soupeři jsou  jasně lepší. Znamená to udržení druhé  osmičky  s  velmi špatnou startovací pozicí a čeká nás boj o udržení v Poháru. Víme, že v dalším kole z této skupiny vypadávají další 4 družstva a vyhlídky jsou špatné.

2. kolo Českého poháru pořádá Slavia Hradec Králové v hale s pěti kurty ve dnech 15. – 16.12. 2012. Hned na úvod si nás nalosovala domácí Slavia Hradec od 9.00 hod. V hale je docela slušná zima a všichni očekávají vítězství domácích. Navíc máme zraněnou blokařku Aničku Cvrkalovou (kotník), která ale i se sádrou jede a na lavičce pomáhá, jak se dá!  a  hostující nahrávačku Verču Malou (koleno).  Přijíždíme ale s úplně jiným družstvem než v prvním kole. Od prvního míče je vidět, že Moravskotřebovské holky do toho jdou naplno s neuvěřitelnou vůlí po vítězství. Překvapivě porážíme v domácích podmínkách Slavii Hradec Králové 2:0. Následuje vyrovnaný boj s vysokými hráčkami UP Olomouc a vyhráváme 2:1. Třetí zápas s TJ Slavia Uherské Hradiště je kontumován v náš prospěch, soupeř se nedostavil a šetří nám cenné síly do dalšího zápasu se Sokolem Frýdek Místek, opět 2:0 a začíná se schylovat k překvapení turnaje. Poslední sobotní zápas nás čekají výborně hrající hráčky s volejbalovými parametry VK Znojmo Přímětice. Dokážeme zlomit obě koncovky v náš prospěch a vyhráváme 2:0.  Končíme  v  sobotu  s pěti  vítězstvími  s výborným pocitem ze hry, ale naprosto vyčerpáni.  Večer se počítají výsledky a zjišťujeme krutou pravdu, vzhledem k umístění v prvním kole zřejmě potřebujeme vyhrát i oba nedělní zápasy. Díky zraněním hrajeme v sedmi  a  je to nadlidský úkol. Navíc hrajeme hned od půl deváté, čas na regeneraci je krátký a čeká nás na turnaji dosud neporažený tým VK ŠSK Demlova Jihlava. Neuvěřitelný boj o každý balon, holky melou z posledního, ale nepovolí, obě lavičky bouří, začínají nám fandit i další družstva, samozřejmě tiebreak a neskutečné vítězství 2:1. Následuje poslední zápas s TJ Svitavy, zde už zbývá jenom vůle, vidíme, že holky už mají problém s každým pohybem, ale stále bojují a ukazují větší vůli po vítězství – 2:0. Končíme tedy bez porážky na prvním místě a před holkami smekáme. Po zaváhání v prvním kole jsou to opět pověstné Moravskotřebovské holky  jak je známe. Přebíráme diplom a sladkou odměnu za první místo od Magistrátu Hradce Králové a Českého volejbalového svazu a zůstáváme  na desátém místě na Moravě mezi 24 družstvy z celé ČR, která  čekají společně  ještě 2  finálová kola Českého poháru o celkové umístění.

Zbylo nás pět:  Danča Mašková – kapitánka,  smečařka. Nikča Greplová – univerzálka. Terka Hájková – smečařka. Marťa Říkovská – smečařka, blokařka. Anička Cvrkalová – blokařka.

Boje našich děvčat v 1. Lize kadetek, kde máme nahrávačku Marťu Školařovou a smečařku, blokařku Áďu Gerišerovou, můžete vidět  v tělocvičně gymnázia dle rozpisu na stránkách svazu:  http://www.cvf.cz/souteze.php?action=skupina&id=4285

Skupina je opět velmi vyrovnaná, zatím držíme čtvrté místo a boj v základní skupině to bude až do posledního zápasu, který hrajeme doma s TJ Nový Jičín A,  dne 19. ledna a budeme rádi za jakoukoli podporu. Poté bude nalosována  nadstavbová část,  o které budeme příznivce volejbalu informovat.